Nie od dziś wiadomo, że ruch to zdrowie. Dzięki regularnej aktywności fizycznej można zadbać o kondycję, a jednocześnie poprawić swój wygląd. Są również takie ćwiczenia, które mają wyjątkowe znaczenie dla funkcjonowania całego organizmu. Mowa tutaj o gimnastyce korekcyjnej, która pozwala skorygować wady postawy, ma zatem działanie stricte lecznicze. Dowiedz się, jakie zalety ma gimnastyka korekcyjna.
Dlaczego ruch to zdrowie?
Powtarzane od wieków powiedzenie nie jest tylko pustym sloganem. Kryje się w nim bardzo dużo prawdy, ponieważ ruch rzeczywiście ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania całego organizmu. Potwierdza to nie tylko Światowa Organizacja Zdrowia, która rekomenduje przynajmniej 30 minut aktywności fizycznej dziennie. Równie ważne są zalecenia twórców Piramidy Zdrowego Żywienia, która u swoich podstaw ma właśnie aktywność fizyczną jako najważniejszy element wpływający na zdrowie. Regularny ruch jest istotny w życiu każdego człowieka, szczególne znaczenie ma jednak w przypadku osób, która zmagają się z wadami postawy i skrzywieniami kręgosłupa. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w ich przypadku należy wybrać szczególny rodzaj ćwiczeń o znaczeniu terapeutycznym. Z tej potrzeby zrodziła się właśnie gimnastyka korekcyjna.
Dla kogo przeznaczona jest gimnastyka korekcyjna?
Gimnastyka korekcyjna kojarzy się nam przede wszystkim z ćwiczeniami przeznaczonymi dla dzieci i młodzieży. I rzeczywiście takie jest jej pierwotne założenie. Wynika to z faktu, że w okresie dorastania i dojrzewania układ kostny jest jeszcze w fazie rozwoju i najłatwiej go wtedy korygować. Nie oznacza to jednak, że z ćwiczeń mających na celu korekcję wad postawy nie mogą korzystać osoby dorosłe. Jest wręcz odwrotnie, ponieważ gimnastyka korekcyjna może w ich przypadku zapobiegać pogłębianiu deformacji, a także przynieść znaczną ulgę w dolegliwościach bólowych. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że wiele dorosłych osób prowadzi siedzący tryb życia, co niekorzystnie wpływa na ich postawę i prowadzi do pogłębiania deformacji kręgosłupa. Jedyną różnicą pomiędzy gimnastyką korekcyjną dzieci i dorosłych jest fakt, że w tym drugim przypadku pełna korekta wady może być utrudniona lub o wiele bardziej czasochłonna.
Co można zyskać dzięki gimnastyce korekcyjnej?
Gimnastyka korekcyjna może całkowicie skorygować wadę postawy lub też istotnie zredukować ryzyko pogłębiania się deformacji, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Ponadto do zalet tego typu ćwiczeń należy utrwalenie nawyku utrzymywania prawidłowej postawy ciała oraz zwiększenie siły mięśniowej. Wskazaniami do zapisania się na zajęcia są m.in. płaskostopie oraz skrzywienia kręgosłupa, w tym kifoza piersiowa, lordoza oraz skolioza.
Jak już wspomniano, najważniejszym zadaniem ćwiczeń korekcyjnych jest korygowanie wad postawy. Oprócz tego niesie ona jednak ze sobą szereg innych, pozytywnych konsekwencji. Przede wszystkim dzięki niej poprawia się sprawność, gibkość oraz wydolność organizmu. Wzmacniają się także mięśnie odpowiedzialne za utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Gimnastyka działa na przykurczone grupy mięśniowe poprzez rozciągnięcie i wzmocnienie osłabionych mięśni. Nie można także zapominać o tym, że jest to jeden z rodzajów aktywności fizycznej, co może mieć znaczący wpływ na utrzymanie właściwej masy ciała. Jak wiadomo, podczas uprawiania ćwiczeń, do organizmu uwalniane są endorfiny, nazywane hormonami szczęścia. I choć gimnastyka chwilowo może być męcząca, w rezultacie po jej zakończeniu odczuwamy duże odprężenie, a nasze samopoczucie znacznie się poprawia.
Każda aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na sprawność i funkcjonowanie całego organizmu, jednak gimnastyka korekcyjna ma szczególne znaczenie. Trzeba bowiem w jej przypadku uwzględnić przede wszystkim aspekt zdrowotny, ponieważ odpowiednio dobrane i przeprowadzone ćwiczenia mogą skorygować wady postawy lub też zatrzymać ich postęp. Wszystko to sprawia, że ćwiczenia korekcyjne mają niezwykle istotny wpływ nie tylko na zdrowie, ale także na komfort codziennego funkcjonowania.
Najnowsze komentarze