Jak leczyć zaburzenia symetrii u dorosłych?

Strona główna » Jak leczyć zaburzenia symetrii u dorosłych?
masaż leczniczy

Siedzący tryb życia stał się jednym z wielu zagrożeń dla stanu zdrowia znaczącej części populacji. Długotrwałe utrzymywanie wymuszonej pozycji ciała prowadzi do powstawania dużego napięcia mięśniowego i przewlekłych stanów zapalnych. Z czasem rozwijają się one w deformacje zakłócające prawidłowe funkcjonowanie układu mięśniowo-szkieletowego, a także oddziałujące na organy wewnętrzne i prowadzące nierzadko do problemów neurologicznych. Wielu chorobom można jednak zapobiec, podejmując możliwie wczesne leczenie zaburzeń symetrii. Przyjrzyjmy się najczęstszym nabytym wadom postawy i zobaczmy, w jaki sposób można im zaradzić.

Dlaczego symetria ciała jest ważna?

Ludzkie ciało, jeśli chodzi o układ mięśniowy i szkieletowy, a w dużej mierze także układ nerwowy i układ krążenia zbudowane jest symetrycznie. Pozwala to na sprawne poruszanie się w pozycji wyprostowanej i ułatwia zachowanie stabilności. Napięcia mięśniowe rozwijające się w przykurcze mięśni, problemy ze ścięgnami i więzadłami, a w następstwie zwyrodnienia stawów i układu kostnego oznaczają narastające problemy z mobilnością oraz silny ból utrudniający codzienne funkcjonowanie. Skala ich oddziaływania jest jednak większa, ponieważ zaburzają również krążenie i przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych.

Jakie wady postawy występują najczęściej?

Nabyte wady postawy to najczęściej krzywizna na odcinku międzyłopatkowym – tzw. okrągłe plecy. Problemem mogą być też tzw. plecy wklęsłe tj. nadmierne wygięcie odcinka lędźwiowego. Często pojawiają się też skoliozy, nazywane bocznym skrzywieniem kręgosłupa.

W jaki sposób można korygować wady postawy?

Schemat postępowania przy różnych wadach postawy będzie nieco inny, jednak podstawowymi formami korekcji jest stosowanie masażu leczniczego oraz intensywnej fizjoterapii. Obejmuje ona zwykle zestawy specjalnie dobieranych ćwiczeń, których celem jest taka rozbudowa masy mięśniowej i uelastycznienie ciała, by zniwelować wpływ zmian, a przy podjęciu działań na wczesnym etapie, także doprowadzenie do cofnięcia się wszystkich ich skutków.