Jak przygotować się do fizjoterapii?

Strona główna » Jak przygotować się do fizjoterapii?
fizjoterapeuta z pacjentem

Fizjoterapia to doskonały sposób, który umożliwia zminimalizowanie lub całkowite pozbycie się dolegliwości bólowych związanych głównie z układem ruchowym. Dzięki niej pacjent odzyskuje sprawność, co przekłada się na lepsze funkcjonowanie, a przede wszystkim na przywrócenie komfortu i radości życia. Aby jednak była ona w pełni skuteczna, warto wiedzieć, jak się do niej przygotować.

Fizjoterapia – co to takiego?

Osobom w każdym wieku mogą towarzyszyć dolegliwości bólowe o różnym podłożu. W równym stopniu dotykają one dzieci, jak i osoby dorosłe czy starsze. Wynikają przede wszystkim z problemów z układem ruchowym, ale także mięśniowo-szkieletowym czy oddechowym. Aby sobie z nimi poradzić, w wielu przypadkach konieczne jest skorzystanie z fizjoterapii, która oddziałuje na ciało człowieka za pomocą bodźców, co potwierdza fizjoterapeuta z Kalwarii.

Najważniejszym celem fizjoterapii jest oddziaływanie na ciało człowieka z wykorzystaniem faktu, że jest ono podatne na bodźce. Pozwala ona na poprawę siły mięśni oraz ograniczenie lub całkowite zniwelowanie dolegliwości bólowych. Jest to szereg indywidualnie dobranych zabiegów, dzięki którym pacjent wraca do pełnej sprawności lub też znacznie polepsza się jego kondycja psychoruchowa, wyjaśnia nasz rozmówca.

W ramach zabiegów fizjoterapii stosuje się klimatoterapię, balenoterapię, masaż leczniczy, terapię manualną, hydroterapię oraz kinezyterapię. Dzięki nim możliwe jest pokonanie bólu i wzmocnienie siły mięśni. Niekiedy udaje się dzięki temu przywrócić pełną sprawność, zaś innym razem znacznie ograniczyć nieprzyjemne dolegliwości bólowe. W obu przypadkach pacjent odczuwa znacznie większy komfort psychiczny, zyskuje pewność siebie i staje się bardziej samodzielny. Zabiegi pomagają w leczeniu schorzeń związanych m.in. z układem ruchowym, mięśniowo-szkieletowym czy oddechowym. Specjalnie dobrane ćwiczenia pozwalają również przywrócić sprawność po udarze oraz zawale serca, a także pomagają kobietom w ciąży. Ponadto dzięki nim można stworzyć lepsze warunki do gojenia się ran, zrastania kończyn czy też ogólnej regeneracji organizmu. Zabiegi fizjoterapii przeznaczone są dla wszystkich grup wiekowych. Korzystają z nich dzieci, a także osoby starsze.

Jak wygląda pierwsze spotkanie z fizjoterapeutą?

Aby fizjoterapia przyniosła zamierzone efekty, warto się do niej wcześniej przygotować. Skuteczność działań fizjoterapeuty zależy bowiem przede wszystkim od indywidualnego podejścia do pacjenta i dobrania takich zabiegów, które najlepiej pozwolą pozbyć się konkretnych dolegliwości. Aby to jednak było możliwe, fizjoterapeuta musi dokładnie poznać historię choroby. W tym celu przed pierwszą wizytą warto skompletować całą dokumentację medyczną dotyczącą swoich schorzeń. Pokazanie jej fizjoterapeucie pozwoli mu dokładnie zaplanować całą terapię. Nie tylko wskaże on konkretne zabiegi, ale przewidzi także czas, jaki będzie potrzebny na pozbycie się dolegliwości lub też znacznego polepszenia stanu pacjenta.

Trzeba się także liczyć z tym, że podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta będzie chciał skontrolować nasz stan. Wykona zatem badanie funkcjonalne, które pozwoli określić postawę ciała, a także sprawdzi czucie powierzchniowe i głębokie. Jego celem będzie ponadto ocena siły mięśniowej, a przede wszystkim dokładne zlokalizowanie miejsca bólu. Badania funkcjonalnego nie należy się jednak obawiać. Będzie ono polegało głównie na obserwacji naszych ruchów. Możemy się także spodziewać, że fizjoterapeuta sprawdzi manualnie, jak zachowuje się nasze ciało pod wpływem nacisku lub ruchu. Z pewnością będą to jednak działania, które nie przekroczą granicy bólu. Bardzo ważne jest jednak, aby nie brać przed wizytą leków przeciwbólowych, ponieważ mogłyby one znacznie zaburzyć obserwację.

Aby bez przeszkód korzystać z fizjoterapii, trzeba zadbać także o wygodny strój, który nie będzie krępował ruchów. Najlepiej zdecydować się na dres lub sportowe legginsy.