PRAWIDŁOWE NAWODNIENIE

Strona główna » PRAWIDŁOWE NAWODNIENIE
Prawidlowe nawodnienie 1 1 1024x1024 - PRAWIDŁOWE NAWODNIENIE

Dlaczego prawidłowe nawodnienie jest tak ważne dla funkcjonowania organizmu?

Przede wszystkim woda jest jego głównym składnikiem i może stanowić nawet do 75 % masy ciała dorosłego człowieka. Jest ona niezbędna do wielu procesów zachodzących w organizmie, ponieważ wchodzi w skład wszystkich komórek. Bierze udział w przebiegu procesów trawienia, a także stanowi ochronę dla gałki ocznej, mózgu i rdzenia kręgowego.

Ile wody potrzebuje organizm?

Z fizjologicznego punktu widzenia prawidłowe nawodnienie w organizmie powinno być utrzymywane na stałym poziomie, a bilans wody powinien być równy zero. Wyjątek stanowi tylko okres wzrastania i czas ciąży. W pozostałych przypadkach ilość wody dostarczanej do organizmu i wydalanej powinna być taka sama.

To, jak duże jest zapotrzebowanie organizmu na wodę zależy od takich czynników jak wiek, stan fizjologiczny i aktywność fizyczna, a także temperatura otoczenia i wilgotność powietrza. Im intensywniejsza praca mięśni i wyższa temperatura powietrza, tym organizm będzie potrzebował więcej nawodnienia. Dodatkowo prawidłowe nawodnienie jest zależne również od diety. Warzywa i owoce zawierają sporo wody, która także nawadnia organizm. Warto również dodać, że zapotrzebowanie na wodę zwiększa się wraz z kalorycznością diety, ponieważ organizm musi zmetabolizować więcej składników odżywczych.

Przyjmuje się, że organizm na każdy 1 kg masy ciała potrzebuje 30 ml wody. Aby utrzymać prawidłowe funkcjonowanie ustroju dorosłe kobiety powinny wypijać około 2000 ml wody dziennie, natomiast mężczyźni 2500 ml.

Jak prawidłowo nawadniać organizm w ciągu dnia?

Należy pamiętać, że źródłem wody w diecie jest nie tylko czysta woda, ale także pożywienie i napoje. Warto zacząć dzień od szklanki wody, która świetnie pobudzi organizm po odpoczynku nocnym. Dietetycy wskazują, że w ciągu dnia należy pić wodę regularnie i małymi łykami, ponieważ w ten sposób woda będzie miała możliwość odpowiednio nawodnić cały ustrój. Dobrym nawykiem jest trzymanie w zasięgu wzroku butelki z wodą lub pobranie aplikacji, która będzie przypominała o regularnym przyjmowaniu płynów. Niekiedy ciężko jest wypić odpowiednią ilość wody w ciągu dnia, dlatego warto wzbogacić dietę o zupy i niesłodzone soki lub koktajle owocowo – warzywne oraz herbatę i napary z ziół. Aby woda nabrała smaku, można dodać do niej kilka plasterków cytryny, limonki i mięty lub mrożonych owoców.

Czy piję odpowiednią ilość wody?

Stopień nawodnienia organizmu można ocenić na podstawie barwy i ilości oddawanego moczu – im jest go mniej i im ciemniejsza barwa, tym organizm wymaga większego nawodnienia, natomiast jasna barwa moczu świadczy o dobrym nawodnieniu. Niedostateczna podaż płynów, a zwłaszcza wody może powodować bóle i zawroty głowy, zmiany ciśnienia krwi, zaparcia, suchość skóry i śluzówek, a także zaburzenia wydalania moczu i zmiany w rytmie serca.

Uczucie pragnienia zazwyczaj pojawia się po utracie wody odpowiadającej blisko 2 % masy ciała. Bardzo ważne jest, aby nawadniać organizm zanim pojawi się pragnienie. Odpowiednie nawodnienie pozwoli utrzymać nie tylko prawidłową pracę wszystkich narządów, ale także dobry poziom koncentracji i ogólne samopoczucie w ciągu dnia.