O czym pamiętać w trakcie treningu, by nie uszkodzić stawów i kręgosłupa w trakcie ćwiczeń?

Strona główna » O czym pamiętać w trakcie treningu, by nie uszkodzić stawów i kręgosłupa w trakcie ćwiczeń?
trening

Treningi fizyczne są dobre dla zdrowia, a dodatkowo dzięki nim można pozbyć się zbędnych kilogramów albo zbudować wymarzoną masę mięśniową. Warto jednak pamiętać, że aby ćwiczenia były skuteczne, a przy tym bezpieczne, muszą być odpowiednio dobrane oraz wykonywane w poprawny sposób. Wiele osób wykonujących samodzielnie treningi ma problem z odpowiednią techniką, a w rezultacie skarży się na bóle stawów kręgosłupa. Co zrobić, aby tego uniknąć?

O czym należy pamiętać, aby uniknąć bólu? 

Wiele osób myśli o treningach jako procesie, który ma przynieść pożądane skutki, na przykład utratę kilku kilogramów. Warto jednak pamiętać, że mnóstwo ćwiczeń jest wymagających i obciąża niektóre partie mięśniowe i stawowe, dlatego należy się do nich odpowiednio przygotować, aby uniknąć konieczności masażu rehabilitacyjnego czy gimnastyki korekcyjnej. Mowa tutaj przede wszystkim o odpowiednim przygotowaniu.

Podstawą każdego treningu jest wygodne obuwie sportowe, które odpowiada za stabilność i zapewnia odpowiednio rozłożoną amortyzację. Ważny jest też wygodny strój, który nie krępuje ruchów. Częstą przyczyną bólów stawów czy kręgosłupa w trakcie lub po ćwiczeniach jest brak rozgrzewki albo rozciągania, które powinny być obowiązkowym elementem każdego treningu.

Dlaczego warto skorzystać ze wsparcia trenera personalnego? 

Pierwsze kroki w uprawianiu jakiegokolwiek sportu zawsze są trudne. Brak doświadczenia często skutkuje złym doborem ćwiczeń czy utrwalaniem nieprawidłowych nawyków, jeżeli chodzi o technikę ćwiczeń. Właśnie dlatego warto skorzystać z pomocy trenera personalnego. Takie wsparcie jest nieocenione, ponieważ specjalista przygotuje taki plan treningowy, który będzie różnorodny i skuteczny, a przy tym w pełni bezpieczny.

Oprócz tego dopilnuje prawidłowej techniki i wyeliminuje ewentualne błędy jak najszybciej, a także dopasuje plan treningowy do potrzeb, zdrowia czy kondycji podopiecznego. Warto jednak wiedzieć, że sportowcy czasami muszą skorzystać z usług fizjoterapeuty, co również jest kluczowe, aby nie uszkodzić stawów i kręgosłupa oraz cieszyć się zdrową i piękną sylwetką.