Czym jest trening personalny i dla kogo przeznaczony?

Strona główna » Czym jest trening personalny i dla kogo przeznaczony?
kobieta trenująca pod okiem trenera

W dzisiejszych czasach wiele osób prowadzi siedzący tryb życia. Do tego sięgamy po niezdrowe przekąski i wysoko przetworzoną żywność. A stąd już krótka droga do pogorszenia kondycji, słabszego zdrowia, a także do niebezpiecznej otyłości. Na szczęście coraz więcej z nas poszukuje rozwiązań, które pozwalają przywrócić witalność, a do tego przekładają się na atrakcyjny wygląd. Jedną z popularniejszych metod, aby to osiągnąć, jest trening personalny. Dowiedz się, czym się charakteryzuje i dla kogo jest przeznaczony.

Dlaczego ruch to zdrowie?

Otyłość uznawana jest za chorobę cywilizacyjną. Dodatni bilans kaloryczny, jaki dostarczamy organizmowi wraz z pożywieniem, w większości przypadków skutkuje nadmiernymi kilogramami. To z kolei prowadzi do otyłości, będącej globalnym problemem. W jej wyniku rozwijają się liczne choroby przewlekłe, m.in. cukrzyca, choroby układu krążenia, a nawet nowotwory. I choć często można spotkać się ze stwierdzeniem jesteś tym co jesz, nie przeszkadza nam to w sięganiu po słodycze czy fast-foody. Jeśli do tego unikamy aktywności fizycznej, jesteśmy na dobrej drodze do poważnych problemów zdrowotnych. Jak zatem temu zapobiec?

Najlepszą metodą, aby pozbyć się nadwagi i zadbać o swoje zdrowie jest zmiana nawyków żywieniowych połączona z regularną aktywnością fizyczną. Wynika to nie tylko ze zdrowego rozsądku, ale także z wytycznych licznych organizacji. Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że każdy człowiek na ćwiczenia fizyczne powinien wygospodarować przynajmniej 30 minut dziennie. Do tego zalecenia przychylają się również twórcy Piramidy Zdrowego Żywienia, która u swoich podstaw ma właśnie aktywność fizyczną jako najważniejszy element wpływający na zdrowie. Regularny ruch nie tylko poprawia kondycję, ale także przekłada się na lepsze samopoczucie, będące efektem wzrastającego poziomu endorfin. Ostatnią, choć równie istotną kwestią jest lepszy wygląd, który w czasach kultu piękna i młodości jest dla nas niezwykle istotny. Nie ulega zatem wątpliwości, że ruch to zdrowie.

Jak zacząć przygodę z aktywnością fizyczną?

Wiele osób chcąc zmienić swoje życie, wprowadza do niego aktywność fizyczną. Siłownie pełne są ćwiczących, a na parkowych alejkach można spotkać mnóstwo biegaczy. Czy jest to jednak dobra droga, aby schudnąć i zyskać lepsze zdrowie? W wielu przypadkach tak, choć czasami można zrobić sobie więcej szkody niż pożytku. Ktoś, kto nigdy nie trenował, nie wie, jak poprawnie wykonywać ćwiczenia. Te z kolei, aby były skuteczne, muszą być przede wszystkim bezpieczne i odpowiednio dobrane. Z tego powodu, aby rozpocząć swoja przygodę z aktywnością fizyczną, zdecydowanie lepiej skorzystać z pomocy trenera personalnego.

Wiele osób myśli o treningach jako o procesie, który ma przynieść pożądane skutki zdrowotne, przy jednoczesnej utracie kilogramów – wyjaśnia trener personalny ze Studio Treningowo-Terapeutycznego Never Average. Warto jednak pamiętać, że mnóstwo ćwiczeń jest wymagających i obciąża niektóre partie mięśniowe i stawowe, szczególnie jeśli nie wykonuje się ich poprawnie. Ponadto bardzo często ćwiczącym towarzyszy słomiany zapał i szybko się zniechęcają. Rozwiązaniem obu problemów jest skorzystanie z treningu personalnego.

Największe zalety treningu personalnego

Trening personalny to najlepszy sposób na osiągnięcie swoich celów treningowych. Dzięki indywidualnemu podejściu szybko pozbędziesz się zbędnych kilogramów, zbudujesz masę mięśniową, a także ukształtujesz sylwetkę marzeń. Przed rozpoczęciem współpracy podczas rozmowy z trenerem warto ustalić wszystkie szczegóły. Najważniejsze jest precyzyjne określenie swoich celów treningowych, a także przekazanie informacji o ewentualnych problemach zdrowotnych. Wszystko to sprawi, że trener będzie mógł dopasować plan ćwiczeń w pełni indywidualnie.

Profesjonalista okaże Ci wsparcie na każdym treningu, a przede wszystkim zadba o różnorodność ćwiczeń. Dzięki temu nie stracisz motywacji i nie znudzisz się aktywnością. Ogromną zaletą treningu personalnego jest fakt, że w czasie takiej współpracy trener skupi całą swoją uwagę właśnie na Tobie. Dobierze indywidualny plan treningowy, który uwzględni nie tylko Twoją sprawność i kondycję, ale także upodobania. Ponadto ćwiczenia zostaną dobrane w taki sposób, aby były jak najbardziej efektywne. Co więcej, najczęściej trenerzy personalni oferują również usługę rozpisywania diety. Dzięki temu znacznie szybciej będziesz w stanie osiągnąć zamierzone cele, ponieważ połączysz właściwie dobraną aktywność fizyczną ze zbilansowanym sposobem odżywiania. Ostatnią, choć równie istotną kwestią jest bezpieczeństwo. Trening pod okiem trenera zminimalizuje ryzyko kontuzji i sprawi, że z zajęć na zajęcia będziesz obserwować pozytywne zmiany w swojej sylwetce i samopoczuciu.

Pierwsze kroki w uprawianiu jakiegokolwiek sportu zawsze są trudne. Brak doświadczenia często skutkuje złym doborem ćwiczeń czy utrwalaniem nieprawidłowych nawyków, jeżeli chodzi o technikę ćwiczeń. Właśnie dlatego warto skorzystać z pomocy trenera personalnego. Takie wsparcie jest nieocenione, ponieważ specjalista przygotuje plan treningowy, który będzie różnorodny i skuteczny, a przy tym w pełni bezpieczny.