DLA KOGO WSKAZANA JEST GIMNASTYKA KOREKCYJNA?

Strona główna » DLA KOGO WSKAZANA JEST GIMNASTYKA KOREKCYJNA?
gimnastyka

Twierdzenie, że ruch to zdrowie, nie mija się z prawdą. Każda aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na sprawność i funkcjonowanie całego organizmu. Pewne ćwiczenia mają jednak szczególne znaczenie. Do takich zaliczyć można zajęcia z gimnastyki korekcyjnej. Gimnastyka korekcyjna, jak sama nazwa wskazuje, odnosi się do ćwiczeń, których celem jest korekta wad postawy i skrzywień kręgosłupa, a także przeciwdziałanie ich występowaniu w przyszłości. Komu zaleca się takie ćwiczenia? Sprawdź, kto powinien zapisać się na zajęcia korekcyjne.

Kto może uczestniczyć w zajęciach z gimnastyki korekcyjnej?

Ćwiczenia korekcyjne powinny wykonywać osoby, które borykają się z wadami postawy. Wskazaniami do zapisania się na takie zajęcia są m.in. płaskostopie oraz skrzywienia kręgosłupa, w tym kifoza piersiowa, lordoza czy skolioza. Na gimnastykę korekcyjną najczęściej posyłane są dzieci i młodzież. W okresie dorastania i dojrzewania, kiedy rozwój układu kostnego nie został zakończony, najłatwiej skorygować widoczne wady lub zapobiec tym, które mogą ujawnić się w dorosłym życiu. Zajęcia korekcyjne dla dzieci, które w Wadowicach, oferuje Studio treningowo-fizjoterapeutyczne Never Average, dają szansę całkowitej korekty wady. Oprócz tego mogą też istotnie redukować ryzyko pogłębiania się deformacji, które utrudniają codzienne funkcjonowanie.

I choć gimnastyka korekcyjna w większości przeznaczona jest dla dzieci i młodzieży, nie oznacza to jednak, że ćwiczeń korekcyjnych nie mogą wykonywać dorośli. Wręcz przeciwnie, ćwiczenia wzmacniające mięśnie oraz mobilizujące poszczególne partie ciała do utrzymywania właściwej postawy, mogą, a nawet powinny wykonywać też osoby dorosłe. Gimnastyka korekcyjna dla dorosłych, tak jak w przypadku dzieci zalecana jest tym, którzy zmagają się z wadami postawy. W ich przypadku pełna korekta wady może być jednak utrudniona lub o wiele bardziej czasochłonna. Niemniej taka aktywność fizyczna może zapobiegać pogłębianiu się deformacji, a także nieść ulgę w dolegliwościach bólowych będących wynikiem np. siedzącego trybu życia.