Pojęcie diety bezglutenowej obecnie jest bardzo powszechne. Jednak często jest stosowana zupełnie bez podstaw i wskazań wynikających z jednostek chorobowych. Z tego artykułu dowiesz się na czym polega dieta bezglutenowa, co stanowi wskazanie do jej zastosowania oraz jakich produktów należy unikać, podczas wprowadzenia tego rodzaju żywienia.
Na czym właściwie polega dieta bezglutenowa?
Najprościej mówiąc, jest to żywienie, z którego zostają wykluczone produkty zbożowe, które zawierają gluten. Gluten to nic innego, jak białko, które jest zawarte w pszenicy, życie i jęczmieniu. Należy jednak mieć na uwadze fakt, iż gluten jest doskonałym nośnikiem aromatu oraz dobrze wiąże tłuszcz z wodą, dlatego dodawany jest również do takich produktów, jak: wędliny, przetwory z owoców i warzyw, lody, przyprawy a także do przetworów nabiałowych. Jest to dieta eliminacyjna, jednak posiłki osób będących na tej diecie nie powinny zbyt odbiegać od diety podstawowej osób zdrowych. Zmiana powinna polegać na zastąpieniu produktów glutenowych, odpowiednimi zamiennikami.
Zastosowanie diety bezglutenowej
Dieta bezglutenowa najczęściej ma zastosowanie w celiakii, która jest jednostką chorobową charakteryzującą się zaburzeniem immunogenetycznym wynikającym z nietolerancji glutenu. W przypadku tego schorzenia dieta bezglutenowa zazwyczaj musi być stosowana do końca życia. Jadłospis osoby będącej na diecie bezglutenowej powinien opierać się przede wszystkim na zasadach prawidłowego, zdrowego żywienia oraz na podstawie piramidy żywieniowej, czyli uwzględniać produkty z wszystkich grup, przy czym największy udział powinny stanowić produkty bezglutenowe. Obecnie na rynku jest dostępny szeroki wachlarz produktów bezglutenowych oraz zamienników, takich jak pieczywo, ciasta, makarony, mieszanki mąk, które z powodzeniem można wykorzystywać do przygotowania smacznych potraw.
Jakich produktów należy unikać?
W diecie bezglutenowej przeciwwskazane są produkty i dania zawierającę mąkę pszenną i żytnią, kaszę jęczmienną, mannę, płatki owsiane i otręby pszenne, a także desery z dodatkiem mąki zawierającej gluten, nadziewane cukierki i czekolada z nadzieniem, batony oraz ciasta. Do puli produktów przeciwwskazanych należą również półprodukty gotowe, takie jak panierowane filety mięsne i rybne, gotowe sosy, pizza czy zapiekanki. Tego rodzaju posiłki w przypadku nietolerancji glutenu mogą powodować złe samopoczucie oraz nasilenie objawów celiakii. Nie warto się przerażać grupą produktów, które są przeciwwskazane, ponieważ istnieje dużo większa pula potraw i produktów, która może znajdować się w jadłospisie osoby z nietolerancją glutenu. Pomocne w doborze odpowiednich produktów jest czytanie etykiet. Wszystkie produkty bezglutenowe na swojej etykiecie powinny być oznaczone symbolem przekreślonego kłosa, oznaczającego brak zawartości glutenu lub po prostu zawierać napis “produkt bezglutenowy”.
Bezglutenowe zamienniki
Eliminacja produktów mącznych absolutnie nie wiąże się z rezygnacją z dań takich jak naleśniki, pieczywo czy makarony. Wystarczy wybrać te wyprodukowane z mąki kukurydzianej, jaglanej czy gryczanej. Dodatek do śniadania mogą stanowić dania na bazie kaszy kukurydzianej, płatków ryżowych, jaglanych i gryczanych, natomiast do obiadu czy kolacji można podać makarony bezglutenowe, kaszę gryczaną, kaszę jaglaną, ryż i amarantus. Miłośnicy słodkości mogą przygotować je z dozwolonych mąk lub spożyć budyń, kisiel lub połączenie tych produktów w domowych deserach. Warto mieć na uwadze iż podstawę każdej diety powinny stanowić warzywa i owoce, które są dozwolone w diecie w każdej ilości i powinno być ich jak najwięcej.
Należy pamiętać, że przejście na dietę bezglutenową powinno być poprzedzone stwierdzeniem odpowiednich wskazań do tego rodzaju żywienia i nie zaleca się, by osoby zdrowe stosowały dietę eliminacyjną, w tym bezglutenową. Warto sięgnąć porady doświadczonego dietetyka, który pomoże wprowadzić w życie nowy sposób żywienia oraz ułoży odpowiedni, pełnowartościowy i smaczny jadłospis.
Najnowsze komentarze