Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, a częściej ZZSK czy choroba Bechterewa to przewlekłe schorzenie ortopedyczne atakujące kręgosłup – kręgi, dyski międzykręgowe i wiązadła kręgosłupa. Powoduje ból i zesztywnienie kręgów, a tym samym znacznie wpływa na komfort życia chorego. Z podstawowych dolegliwości jednak najbardziej uciążliwy jest oczywiście ból, który często lekceważony opóźnia sprawną diagnostykę i tym samym leczenie.
Dolegliwości bólowe wywołane zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa są jednak dość charakterystyczne przez powtarzającą się u chorych lokalizację w okolicy krzyżowo-biodrowej, promieniowanie do okolicy pośladków, tylnej części ud i kolan, ustępowanie przy wysiłku fizycznym, a nie odpoczynku oraz że z reguły występuje w nocy i nad ranem.
Podstawowym celem leczenia ZZSK jest zminimalizowanie skutków stanu zapalnego tj. bólu i zesztywnienia. Zazwyczaj razem z kuracją pacjenci decydują się na rehabilitację, czy ćwiczenia prowadzone przez fizjoterapeutę, by wzmocnić ciało już na wstępnym etapie rozpoznania choroby.
Ćwiczenia, które warto wykonywać przy ZZSK
Głównym założeniem ćwiczeń przy zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa jest wzmocnienie mięśni przeciwdziałających zniekształceniom oraz rozciąganiu tych, które ulegają przykurczeniu. W związku z tym wskazane jest wykonywanie ćwiczeń izometrycznych mięśni brzucha, grzbietu i pośladków. Dodatkowo, ćwiczenia czynne wolne bezwzględnie należy wykonywać pozostając w pozycjach izolowanych. Duży wpływ na plan ćwiczeniowy ma stadium zaawansowania schorzenia. Na etapie ostrym fizjoterapeuta może ograniczyć terapię do ćwiczeń biernych i oddechowych, by nie nadwyrężać obolałego chorego. Na stadium początkowym ćwiczenia są bardziej obciążające, by maksymalnie zwiększyć siłę mięśniową i zmaksymalizować ich zakres ruchowy. Odpowiednio przeprowadzona kinezyterapia może znacznie poprawić ogólny stan pacjenta i nie tylko zmniejszyć dolegliwości bólowe, ale i spowolnić proces zapalny w stawach. Warto więc na dowolnym etapie rozpoznania zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa podjąć współpracę z fizjoterapeutą.
Najnowsze komentarze