Zespół posturalny związany jest z zaburzeniami układu mięśniowego, gdzie w sposób typowy jedne grupy mięśni zostają osłabione, a inne – nadmiernie napięte. Dochodzi do nieprawidłowego ułożenia kręgosłupa oraz często występują objawy podobne do objawów korzeniowych, przyczyna tych zaburzeń nie leży w samym układzie szkieletowym, jak stawy międzykręgowe, czy dyski. Zespół posturalny przeważnie występuje w wieku ok. 40 roku życia, towarzyszy mu ból karku, szyi, spłycenie lordozy szyjnej. Przyczyną może być przykładowo nieprawidłowe położenie głowy podczas pracy. W leczeniu stosuje się fizjoterapię + leki przeciwzapalne, należy również pamiętać o prawidłowych nawykach.
Do objawów korzeniowych czyli ucisku na szyjne nerwy rdzeniowe zaliczamy : nerwy rdzeniowe odchodzące horyzontalnie, krążek międzykręgowy który uciska na korzeń leżący niżej ( krążek C2 uciska na korzeń C3, krążek C6 uciska na korzeń C7 ). Natomiast do objawów rdzeniowych uszkodzenia odcinka szyjnego należą : odruch podeszwowy – babińskiego, chód spastyczny oraz parestezje w dłoniach lub/i stopach. Wskazuje na to tylko centralną przepuklinę uciskającą na rdzeń kręgowy, osteofity rosnące tylko w kierunku tylnym oraz obrzęk rdzenia kręgowego.
Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego, inaczej spondyloartroza, jest chorobą degeneracyjną tkanek wchodzących w skład połączenia kręgów, czyli krążka międzykręgowego (dysku) wraz ze stawami międzywyrostkowymi kręgów szyjnych. Jest to proces naturalny, związany ze zużywaniem się struktur kręgowych organizmu. Przeciążenia szyi prowadzą do przedwczesnego zużycia się jej funkcjonalnych struktur, co powoduje ich dysfunkcję i dolegliwości bólowe.
Do głównych objawów choroby zwyrodnieniowej odcinka szyjnego zaliczamy :
- Ból szyi od tyłu do czoła
- Ból szyi promieniujący do kończyny,
- Nerwobóle i tiki mięśniowe
- Zaburzenia widzenia
- Bóle głowy, zawroty, zaburzenia równowagi, szum w uszach czy oczopląs
Głównymi przyczynami powstawania choroby zwyrodnieniowej są : wiek, praca – z pochyloną głową, oraz siedzący tryb życia.
Postępowanie w przypadku choroby zwyrodnieniowej – stosuję się gąbkowy kołnierz ortopedyczny, którego zadaniem jest unieruchomienie szyi pacjenta na kilka dni. Ważna jest stabilizacja odcinka szyjnego zapobiegająca nadwyrężeniu połączeń międzykręgowych. Stosuję się również leki farmakologiczne – przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz zmniejszające napięcie mięśniowe. Skuteczne jest również leczenie ciepłem, ćwiczenia izometryczne, które polegają na napinaniu i rozluźnianiu mięśni naprzemiennie. Bardzo ważne jest, aby utrzymać prawidłową postawę ciała szczególnie podczas leżenia.
Najnowsze komentarze