Fizjoterapia jest to szereg indywidualnie dobranych zabiegów, które mają na celu przywrócenie pełnej sprawności lub polepszenie kondycji psychoruchowej. Jej głównym założeniem jest poprawa siły mięśni oraz ograniczenie lub całkowite zniwelowanie dolegliwości bólowych. Szczególne znaczenie ma ona u dzieci, bowiem ich prawidłowy rozwój ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania w przyszłości. Dowiedz się, jakie zaburzenia u dzieci może leczyć fizjoterapia.
Kiedy należy się udać z dzieckiem do fizjoterapeuty?
Żyjemy w czasach, które nie sprzyjają zachowaniu właściwej postawy, szczególnie u dzieci. Już od najmłodszych lat są one przeciążone szkolnymi plecakami, których ciężar jest zupełnie niedostosowany do możliwości dzieci. Co więcej, wielu najmłodszym pacjentom towarzyszą wrodzone wady postawy. A stąd już krótka droga do dolegliwości bólowych i poważniejszych problemów w przyszłości. Wszystko to sprawia, że warto jak najwcześniej zatroszczyć się o szkielet dziecka, aby zapobiec powiększaniu się zaburzeń na kolejnych etapach rozwoju.
Fizjoterapia dziecięca jest niezwykle skuteczna, ponieważ wykorzystuje się w niej fakt, że organizm człowieka jest podatny na bodźce. Dotyczy to szczególnie młodych organizmów, ponieważ są one jeszcze w fazie rozwoju i znacznie łatwiej skorygować pewne nieprawidłowości. Warto zatem dokładnie obserwować dziecko i w razie jakichkolwiek budzących niepokój objawów udać się na konsultację do fizjoterapeuty. Im szybciej zostanie zdiagnozowany problem, tym łatwiej będzie dobrać odpowiednie ćwiczenia, które pomogą go wyeliminować.
Jak przebiega fizjoterapia dzieci?
Dzieci dość często obawiają się fizjoterapii, ponieważ kojarzy się im ona z trudnymi do wykonania ćwiczeniami. Nic bardziej mylnego. Wystarczy jedynie udać się do wykwalifikowanych fizjoterapeutów, którzy mają doświadczenie w pracy z dziećmi, aby cały proces przebiegał przyjemnie, a do tego skutecznie. Pierwszym etapem fizjoterapii dziecięcej jest faza diagnostyki i wywiadu z fizjoterapeutą. Celem tych działań jest ustalenie indywidualnego planu działań fizjoterapeutycznych. Jako że ciała dzieci są w nieustannym procesie wzrostu, w większości przypadków wystarczającym rozwiązaniem okazują się odpowiednio dobrane ćwiczenia gimnastyki korekcyjnej.
Zajęcia na ogół odbywają się na sali treningowej, a następnie w gabinecie fizjoterapeutycznym, gdzie wykonywany jest m.in. kinesiotaping. Można także nauczyć najmłodszych samodzielnego wykonywania ćwiczeń. Warto jednak, by plan ćwiczeniowy ułożyli specjaliści, którzy będą na bieżąco czuwać nad całym procesem, kontrolując poprawność wykonania. Jest to bardzo ważne, gdyż nieodpowiednio wykonywane ćwiczenia mogą prowadzić do pogorszenia stanu dziecka.
Najważniejsze wskazania do fizjoterapii dziecięcej
Fizjoterapia dzieci jest skuteczna w różnego rodzaju zaburzeniach rozwojowych. Pomaga najmłodszym cierpiącym na:
- choroby układu nerwowego,
- mózgowe porażenie dziecięce,
- rozszczep kręgosłupa,
- rdzeniowy zanik mięśni,
- okołoporodowe uszkodzenie splotu barkowego,
- wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe,
- dystrofie mięśniowe,
- wady postawy,
- zaburzenia chodu i koordynacji ruchowej,
- skoliozę,
- zaburzenia w obrębie stawów,
- stany po złamaniach i urazach,
- zaburzenia sensoryczne.
Odpowiednio dobrany plan fizjoterapii pediatrycznej pozwala wyeliminować dolegliwości bólowe, a także skorygować wady. W zależności od stopnia zaawansowania, można je zminimalizować lub całkowicie wyleczyć.
Jakie zabiegi najczęściej polecane są dzieciom?
Podstawą fizjoterapii dziecięcej jest gimnastyka korekcyjna. Oprócz niej często wykorzystywane są także ćwiczenia rozciągające oraz takie, których zadaniem jest korekcja nieprawidłowego ułożenia stawów i kręgów. Do ćwiczeń tego typu zaliczyć można m.in. plank przodem i bokiem, ćwiczenia rozciągające mięsień udowy i łydki oraz wszelkiego rodzaju aktywności, które poszerzają zasięg mięśni grzbietu, barków, szyi i nóg. Najmłodsi korzystają także z masaży, które mają na celu doraźne odciążenie mięśni. Coraz częściej podczas fizjoterapii najmłodszych pacjentów wykorzystuje się także proste pozycje z jogi, które doskonale wzbogacają i wspomagają zajęcia korekcyjne. Niezależnie od stosowanych metod, podczas zabiegów najważniejsze jest zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa oraz stworzenie przyjaznej atmosfery, która zachęci młodych pacjentów do ćwiczeń i doda im motywacji, by za każdym razem uzyskiwać jak najlepsze efekty.
Fizjoterapia dziecięca pomaga przy różnorodnych zaburzeniach rozwojowych. Dzięki niej można w porę skorygować dostrzeżone wady, dzięki czemu nie będą towarzyszyły dzieciom na kolejnych etapach rozwoju, a młodzi pacjenci odzyskają komfort życia.
Najnowsze komentarze