Dolegliwości bólowe mogą znacząco obniżyć komfort życia. Dotyczą one osób w każdym wieku, szczególnie często zmagają się jednak z nimi osoby starsze. Długotrwałe odczuwanie bólu sprawia, że seniorzy tracą chęć do codziennego funkcjonowania. Na szczęście są sposoby, aby pozbyć się bólu i przywrócić sprawność. Jednym z nich jest fizjoterapia. Dowiedz się, jakie zabiegi fizjoterapii polecane są dla seniorów.
Fizjoterapia – co to takiego?
Fizjoterapia ma na celu poprawę siły mięśni oraz ograniczenie lub całkowite zniwelowanie dolegliwości bólowych. Jest to szereg indywidualnie dobranych zabiegów, które mają na celu przywrócenie pełnej sprawności lub polepszenie kondycji psychoruchowej. W fizjoterapii wykorzystuje się fakt, że organizm człowieka jest podatny na bodźce. Z tego względu w ramach zabiegów stosuje się klimatoterapię, balenoterapię, masaż leczniczy, terapię manualną, hydroterapię oraz kinezyterapię. Dzięki nim możliwe jest pokonanie bólu i wzmocnienie siły mięśni. Poprawia się także ogólna kondycja. Zabiegi pomagają w leczeniu schorzeń związanych m.in. z układem ruchowym, mięśniowo-szkieletowym czy oddechowym. Specjalnie dobrane ćwiczenia pozwalają także przywrócić sprawność po udarze oraz zawale serca. Zabiegi przeznaczone są dla różnych grup. Wyróżnia się m.in. fizjoterapię dzieci, kobiet w ciąży, a także fizjoterapię seniorów.
Dlaczego seniorzy częściej wymagają fizjoterapii?
Osoby starsze należą do grupy, która dość często wymaga fizjoterapii. O to, z czego to wynika, zapytaliśmy fizjoterapeutę ze Studia Treningowo Fizjoterapeutycznego Never Average.
Wynika to z faktu, że wraz z wiekiem ciało człowieka traci sprawność. Układ nerwowy nie funkcjonuje tak jak dawniej, a mięśnie stopniowo tracą siłę i wytrzymałość. Przyczyną takiego zjawiska jest utrata włókien mięśniowych na rzecz tłuszczu. To z kolei ma wpływ na krążki międzykręgowe i więzadła, które dość często podlegają procesom zapalnym, co wiąże się z dolegliwościami bólowymi. Jako że krew wolniej krąży w żyłach, komórki są gorzej odżywione, a to z kolei przykłada się na mniejszą wydolność organizmu, wyjaśnia nasz rozmówca.
Wspomniane czynniki sprawiają, że komfort życia seniorów się obniża. Aby temu zapobiec, a także cofnąć niekorzystne zmiany, korzystają oni z zabiegów fizjoterapii, które mogą przynieść naprawdę zadowalające efekty i przywrócić sprawność, a tym samym także radość życia.
Jakie zabiegi najlepiej sprawdzają się u osób starszych?
Fizjoterapia seniorów ma na celu zniwelowanie dolegliwości bólowych, a także powrót do większej sprawności. Trudno jednoznacznie powiedzieć, jakie zabiegi sprawdza się najlepiej, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Seniorzy mogą cierpieć na różnorodne dolegliwości i to właśnie do nich należy dobrać optymalne sposoby prowadzenia fizjoterapii. Mimo to można wskazać zabiegi, które są na tyle uniwersalne, że sprawdzą się u większości seniorów. Należą do nich:
- terapia manualna – ma ona na celu diagnostykę oraz leczenie. Składają się na nią liczne techniki, które mogą znacząco pomóc seniorom. Mobilizacje poprawią i zwiększą ruchomości w stawach, stretching uelastyczni mięśnie, manipulacje mogą pomóc odblokować ruch w stawie, neuromobiliacje przywrócą prawidłową ruchomość nerwów, a masaż zadziała na tkanki miękkie,
- masaż leczniczy – odpowiednio dobrany masaż seniora może pomóc m.in. na bóle mięśni, zaburzenia przepływu krwi, zespoły bólowe związane ze schorzeniami kręgosłupa i chorobą zwyrodnieniową stawów oraz na obrzęki wynikające z pogorszenia funkcjonowania układu limfatycznego. Istotne jest, aby intensywność, częstotliwość i techniki masażu dostosować do schorzeń seniora,
- kinezyterapia – lecenie ruchem u większości seniorów jest jak najbardziej wskazane. Odpowiednio dobrana gimnastyka może pomóc m.in. w odzyskaniu sprawności po zawale czy udarze. Jest ona także pomocna przy usprawnieniu po zabiegach dotyczących narządu ruchu,
- hydroterapia – to doskonałe zabiegi, które szczególnie sprawdzają się u seniorów. Woda wykorzystywana podczas zabiegów pobudza krążenie krwi poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych. Dzięki temu przynosi ulgę mięśniom i tkankom. Dzięki hydroterapii można uśmierzyć bóle artretyczne, a nawet złagodzić niektóre objawy cukrzycy. Ponadto działa ona kojąco, co może mieć przełożenie na lepszy sen,
- balenoterapia – jest to leczenie z wykorzystaniem wody leczniczej pochodzącej z natury. Zastosowanie wód mineralnych, gazów i borowin najczęściej jest możliwe w uzdrowiskach. Zabiegi tego typu doskonale działają na wiele schorzeń i są lubiane przez seniorów ze względu na relaks i odprężenie, jakie zapewniają.
Przygotowanie seniorów do fizjoterapii
Przed wizytą u fizjoterapeuty warto skompletować całą dokumentację medyczną dotyczącą swoich schorzeń. Jeśli senior nie jest w stanie samodzielnie tego zrobić, powinni o tym pomyśleć opiekunowie. Odpowiednia dokumentacja pozwoli fizjoterapeucie dobrać zestaw zabiegów, które najlepiej sprostają indywidualnym potrzebom. Oprócz tego koniecznie należy pamiętać o wygodnym stroju. Jeśli to możliwe, warto również nie przyjmować w tym dniu leków przeciwbólowych. Odpowiednie przygotowanie pozwoli osobie starszej w pełni korzystać z pomocy fizjoterapeuty. Dzięki indywidualnie dobranym zabiegom z czasem będzie można pokonać ból, wzmocnić siłę mięśni oraz poprawić ogólną kondycję. Seniorzy staną się dzięki temu znacznie bardziej samodzielni, a przede wszystkim odzyskają radość życia i znacznie poprawi się ich komfort psychiczny.
Fizjoterapia seniorów ma bardzo duże znaczenie dla ich codziennego funkcjonowania. Z tego powodu jeśli tylko istnieją zalecenia lekarskie, warto udać się po pomoc do sprawdzonego fizjoterapeuty, który dobierze odpowiedni zestaw zabiegów.
Najnowsze komentarze