Dolegliwości bólowe negatywnie wpływają na komfort życia. Powodują duży dyskomfort, który utrudnia codzienne funkcjonowanie i znacznie ogranicza aktywność fizyczną. Z tego powodu stale poszukuje się rozwiązań, które pomogłyby skutecznie pozbyć się bólu. Wynikiem tych poszukiwań było wynalezienie plastrów do kinesiotapingu leczących ból będący wynikiem dysfunkcji mięśni oraz tkanek mięśniowo-powięziowych. Podpowiadamy, kiedy stosować kinesiotaping.
Rewolucyjne odkrycie japońskiego chiropraktyka
Używanie specjalnych plastrów do celów leczniczych początkowo dotyczyło jedynie sportowców i po raz pierwszy pojawiło się na olimpiadzie w Seulu. Współcześnie znany nam kinesiotaping został jednak opracowany w latach siedemdziesiątych przez japońskiego chiropraktyka. Doktor Kenzo Kase prowadził terapię manualną opartą na zapobieganiu dysfunkcjom narządu ruchu. Zauważył jednak, że jego działania są utrudnione, ponieważ pacjentom towarzyszy ból. Jako że z założenie nie mógł on stosować środków farmakologicznych, postanowił stworzyć alternatywną metodę leczenia bólu. Efektem było powstanie specjalnych plastrów wykorzystywanych w metodzie leczniczej nazywanej kinesiotapingiem lub plastrowaniem dynamicznym.
Na czym polega kinesiotaping?
Podstawą kinesiotapingu jest zastosowanie specjalnych bawełnianych plastrów. Pokryte są one hipoalergicznym klejem akrylowym, który aktywowany jest przez ciepło wydzielane przez skórę. Z założenia mają być one tymczasową, drugą skórą. Wynika to z faktu, że ich grubość, ciężar właściwy i rozciągliwość zbliżone są do parametrów ludzkiej skóry. Plaster umieszczony na ciele ma oddziaływanie na receptory bólu, dzięki czemu leczy nadwyrężone mięśnie czy też zwyrodniałe stawy. Co istotne, nie ogranicza on swobody ruchów mięśni, jeżeli jego elastyczność jest właściwie dobrana.
Kinesiotaping to metoda, która wspomaga fizjoterapię. Plastry nakleja się na skórze w miejscu, któremu towarzyszą dolegliwości bólowe. Jako że plaster unosi skórę, zwiększa jednocześnie przestrzeń pomiędzy skórą a mięśniami, co ma efekt leczniczy. Zaletą tej metody terapeutycznej jest fakt, że plastry działają niemal natychmiast po naklejeniu. Jest to doskonała metoda zarówno dla sportowców, jak i dla wszystkich tych, którzy chcą normalnie funkcjonować nawet po kontuzji. Natychmiastowe działanie przeciwbólowe jest wynikiem działania taśmy na włókna biorące udział w przewodzeniu informacji o bólu, dzięki czemu zmniejsza się wrażliwość układu sensomotorycznego.
Na jakie dolegliwości pomaga kinesiotaping?
Kinesiotaping pełni kilka funkcji. Przede wszystkim oddziałuje na różne funkcje mięśni. Rozluźnia je, stymuluje napięcie lub wspomaga ich pracę, kiedy są osłabione. Tym samym korzystnie wpływa na funkcjonowanie stawów. Ponadto właściwie dobrane plastry wpływają na zmniejszenie stanu zapalnego, co jest efektem zapobiegania zastojowi limfy.
Wskazaniami to stosowania kinesiotapingu są:
- stany po urazach i kontuzjach – leczenie kontuzji związanych z naderwaniem mięśni i wiązadeł, a także skręceniem stawów,
- bóle ze strony układu mięśniowo-szkieletowego – dolegliwości związane z bólem kręgosłupa i kończyn, zarówno po urazach, jak i będące efektem zwyrodnienia,
- korekcja wad postawy – taping może pomóc w leczeniu skoliozy, ponieważ ma funkcję korekcyjną, normalizującą napięcie mięśni oraz kształtującą nawyk utrzymywania prawidłowej postawy ciała,
- przyspieszenie procesów rekonwalescencji – plastry wspomagają gojenie po urazach i operacjach, a także pomagają pozbyć się krwiaków,
- obrzęki limfatyczne – kinesiotaping limfatyczny pomaga w zaburzeniach krążenia, likwiduje obrzęki różnego pochodzenia,
- porażenie nerwu twarzowego – plastry poprawiają napięcie mięśni twarzy, pomagają w wyrównaniu deformacji wywołanych porażeniem, mogą być także skuteczne w zmniejszeniu wad wymowy związanych z hipotonią aparatu artykulacyjnego.
Przeciwwskazaniami do stosowania kinesiotapingu są choroby skóry, przede wszystkim zaś łuszczyca. Oprócz tego plastrów nie można stosować na niezagojone rany, a także w przypadku uczulenia na stosowany w nich klej.
Podsumowując, kinesiotaping to niedroga, nieinwazyjna i bardzo skuteczna metoda leczenie dolegliwości bólowych o dużej skuteczności działania. Najlepiej jednak powierzyć dobór i naklejenie taśm fizjoterapeucie, będzie to bowiem gwarancja ich właściwego działania.
Najnowsze komentarze