Na czym polega fizjoterapia dziecięca?

Strona główna » Na czym polega fizjoterapia dziecięca?
dziewczynka z zespołem Downa w trakcie fizjoterapii

Prawidłowy rozwój dziecka ma ogromny wpływ na jego funkcjonowanie w dorosłym życiu. Niestety w dzisiejszych czasach coraz więcej dzieci zmaga się z wadami postawy, które nieleczone mogą prowadzić do poważnych dolegliwości, utrudniających codzienną egzystencję. Z tego powodu warto jak najwcześniej zatroszczyć się o szkielet dziecka, aby zapobiec powiększaniu się zaburzeń na kolejnych etapach rozwoju. Najlepszym sposobem poradzenia sobie z wadami postawy jest fizjoterapia dziecięca. Dowiedz się, na czym ona polega.

Podstawowe założenia fizjoterapii

Fizjoterapia jest to szereg indywidualnie dobranych zabiegów, które mają na celu przywrócenie pełnej sprawności lub polepszenie kondycji psychoruchowej. Jej głównym założeniem jest poprawa siły mięśni oraz ograniczenie lub całkowite zniwelowanie dolegliwości bólowych, co potwierdza fizjoterapeuta ze Studia Treningowo-Fizjoterapeutycznego Never Average.

W fizjoterapii wykorzystuje się fakt, że organizm człowieka jest podatny na bodźce. Z tego względu w ramach zabiegów stosuje się klimatoterapię, balenoterapię, masaż leczniczy, terapię manualną, hydroterapię oraz kinezyterapię. Dzięki nim możliwe jest pokonanie bólu i wzmocnienie siły mięśni. Poprawia się także ogólna kondycja.

Zabiegi pomagają w leczeniu schorzeń związanych m.in. z układem ruchowym, mięśniowo-szkieletowym czy oddechowym i przeznaczone są dla różnych grup wiekowych. Bardzo ważne miejsce zajmuje wśród nich fizjoterapia dzieci.

Najważniejsze wskazania do fizjoterapii dziecięcej

Dzieci, podobnie jak osoby dorosłe mogą potrzebować wsparcia fizjoterapeuty. Wynika to z faktu, że towarzyszą im dolegliwości okresu wzrostu, które na ogół są potęgowane poprzez konieczność noszenia ciężkich plecaków szkolnych. Wszystko to może skutkować wadami postawy i bólem. Z tego powodu warto obserwować zachowanie i rozwój dziecka już od pierwszych miesięcy jego życia, a w razie jakichkolwiek nieprawidłowości skonsultować się z fizjoterapeutą. Im szybciej problem zostanie wykryty, tym łatwiej będzie dobrać odpowiednie ćwiczenia, które pomogą go wyeliminować.

Fizjoterapia dzieci jest skuteczna w różnego rodzaju zaburzeniach rozwojowych. Pomaga także maluchom cierpiącym na choroby układu nerwowego – mózgowe porażenie dziecięce, rdzeniowy zanik mięśni czy okołoporodowe uszkodzenie splotu barkowego. Ponadto jej najważniejszym zadaniem jest eliminacja wad postawy.

Jak przebiega fizjoterapia dziecięca?

Pierwszym etapem fizjoterapii dziecięcej jest faza diagnostyki i wywiadu z fizjoterapeutą. Celem tych działań jest ustalenie indywidualnego planu działań fizjoterapeutycznych. Jako że ciała dzieci są w nieustannym procesie wzrostu, w wielu przypadkach wystarczającym rozwiązaniem okazują się odpowiednio dobrane ćwiczenia gimnastyki korekcyjnej. Zajęcia na ogół odbywają się na sali treningowej, a następnie w gabinecie fizjoterapeutycznym, gdzie wykonywany jest m.in. kinesiotaping. Można także nauczyć najmłodszych samodzielnego wykonywania ćwiczeń. Warto jednak, by plan ćwiczeniowy ułożyli specjaliści, którzy będą na bieżąco czuwać nad całym procesem, kontrolując poprawność wykonania. Jest to bardzo ważne, gdyż nieodpowiednio wykonywane ćwiczenia mogą prowadzić do pogorszenia stanu dziecka.

Jakie ćwiczenia zabiegi polecane są dla dzieci?

Oprócz wspomnianej gimnastyki korekcyjnej, w ramach fizjoterapii dziecięcej polecane są ćwiczenia rozciągające oraz takie, których zadaniem jest korekcja nieprawidłowego ułożenia stawów i kręgów. Do ćwiczeń tego typu zaliczyć można m.in. plank przodem i bokiem, ćwiczenia rozciągające mięsień udowy i łydki oraz wszelkiego rodzaju aktywności, które poszerzają zasięg mięśni grzbietu, barków, szyi i nóg. Oprócz tego dość często zalecane są także masaże, które mają na celu doraźne odciążenie mięśni. Coraz częściej podczas fizjoterapii najmłodszych pacjentów wykorzystuje się także proste pozycje z jogi, które doskonale wzbogacają i wspomagają zajęcia korekcyjne. Niezależnie od stosowanych metod, podczas zabiegów najważniejsze jest zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa oraz stworzenie przyjaznej atmosfery, która zachęci młodych pacjentów do ćwiczeń i doda im motywacji, by za każdym razem uzyskiwać jak najlepsze efekty.

Fizjoterapia dziecięca pomaga przy różnorodnych zaburzeniach rozwojowych. Dzięki niej można w porę skorygować dostrzeżone wady, dzięki czemu nie będą towarzyszyły dzieciom na kolejnych etapach rozwoju.