Jaka różnica jest między fizjoterapią a fizykoterapią?

Strona główna » Jaka różnica jest między fizjoterapią a fizykoterapią?
fizjoterapia

Długotrwałe odczuwanie bólu sprawia, że szukamy jego przyczyny oraz najlepszych sposobów

leczenia poza wizytami u lekarza pierwszego kontaktu, czy ortopedy. W takim przypadku wielu z nas kieruje swojego kroki do specjalistów z zakresu fizjoterapii lub fizykoterapii. Podpowiadamy, czym różnią się te specjalności oraz jakie dolegliwości można u nich zaleczyć.

Czym jest fizjoterapia?

Fizjoterapia obejmuje szerokie spectrum zabiegów, których celem jest walka z bólem oraz poprawa siły mięśni, co z kolei pozwala na przywrócenie lub znaczące polepszenie kondycji psychoruchowej pacjenta. W fizjoterapii wykorzystuje się fakt, że organizm człowieka jest podatny na bodźce. Z tego względu w ramach zabiegów stosuje się klimatoterapię, balenoterapię, masaż leczniczy, terapię manualną, hydroterapię oraz kinezyterapię. Dzięki nim możliwe jest pokonanie bólu, wzmocnienie siły mięśni oraz poprawa ogólna kondycji. Pacjent znów staje się samodzielny, odzyskuje radość życia i komfort psychiczny.

Czym zajmuje się fizykoterapia?

Fizykoterapia jest jednym z działów fizjoterapii. Do leczenia dolegliwości bólowych wykorzystuje naturalne czynniki jak promieniowanie UV, temperatura, ultradźwięki oraz prąd elektryczny. Dlatego też fizykoterapia stała się ważnym elementem leczenia uzdrowiskowego, gdzie podczas turnusu pacjent może poddać się zabiegom krioterapii, magnetoterapii, laseroterapii, korzystać z sauny i łaźni.