Jak fizjoterapia może pomóc kobietom w ciąży?

Strona główna » Jak fizjoterapia może pomóc kobietom w ciąży?
fizjoterapeuta z ciężarną kobietą na piłce

Ciąża i macierzyństwo to dla większości kobiet jedne z najbardziej wyczekiwanych etapów w życiu. Dość często zdarza się jednak, że dolegliwości ciążowe mogą znacząco obniżyć pozytywny nastrój związany z oczekiwaniem na upragnione dziecko. Na szczęście istnieją sposoby, aby temu zapobiec. Wszelkie dolegliwości bólowe, jakie towarzyszą przyszłej mamie, można zniwelować dzięki odpowiednio dobranej fizjoterapii. Jeśli zatem lekarz da zielone światło, warto poddać się zabiegom, które pozwolą zwalczyć ból. Z naszego wpisu dowiesz się, jak fizjoterapia może pomóc kobietom w ciąży.

Dlaczego w ciąży warto korzystać z fizjoterapii?

Ciąża wiąże się z wieloma zmianami w ciele kobiety. Na ogół dotyczą one nie tylko wyglądu, ale i samopoczucia. Przyszłej mamie mogą towarzyszyć uciążliwe bóle kręgosłupa, które znacząco obniżają komfort życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom fizjoterapeutycznym kobiety w ciąży odzyskują sprawność, uwalniają się od bólu, a przede wszystkim poprawia się ich komfort psychiczny. Wynika to z faktu, że w wyniku fizjoterapii nie tylko można pozbyć się dolegliwości bólowych lub znacząco je zniwelować, ale także poprawić siłę mięśni i zadbać o ogólną sprawność. A stąd już krótka droga do znacznie lepszego samopoczucia.

Fizjoterapia ciężarnych jest to szereg indywidualnie dobranych zabiegów, które z jednej strony mają na celu przywrócenie pełnej sprawności fizycznej, z drugiej zaś wpływają na ogólną kondycję psychoruchową. Skuteczność fizjoterapii wynika z faktu, że wykorzystuje się w niej podatność organizmu na bodźce. Z tego względu w ramach zabiegów stosuje się klimatoterapię, balenoterapię, masaż leczniczy, terapię manualną, hydroterapię oraz kinezyterapię, które pozwalają poprawić ogólną kondycję organizmu i przyczyniają się do znacznie lepszego samopoczucia. Odpowiednio dobrane zabiegi pomagają w leczeniu schorzeń związanych m.in. z układem ruchowym, mięśniowo-szkieletowym czy oddechowym. Przeznaczone są dla różnych grup, szczególnie pomocne są zaś dla kobiet w ciąży.

Jakie zabiegi fizjoterapeutyczne polecane są kobietom w ciąży?

Fizjoterapia w ciąży Kalwaria dobierana jest indywidualnie do potrzeb każdej kobiety, a także do zaleceń lekarskich. Pomaga ona w łagodzeniu różnego rodzaju dokuczliwych objawów, które pojawiają się w ciągu kolejnych trymestrów ciąży. Skierowana jest do kobiet, które zmagają się z dokuczliwymi bólami pleców, bioder, bolesnymi stosunkami seksualnymi oraz nietrzymaniem moczu. Dolegliwości tego typu wpływają nie tylko na kondycję fizyczną, ale przede wszystkim na psychikę kobiet. Właśnie dlatego warto korzystać z fizjoterapii w ciąży, ponieważ pomaga ona zmniejszyć dolegliwości bólowe oraz wpływa na poprawę samopoczucia poprzez dobranie odpowiednich zabiegów i ćwiczeń. I choć technik fizjoterapii jest wiele, te dla ciężarnych muszą być dokładnie przemyślane.

Najistotniejszą kwestią podczas fizjoterapii w ciąży jest przyjmowanie przez ciężarną właściwej pozycji, nie może bowiem dojść do ucisku żyły głównej. Fizjoterapeuta powinien zaproponować takie zabiegi, które z jednej strony zwiększą wydolność krążeniowo-oddechową, z drugiej zaś będą korzystnie wpływały na stan mięśni i miednicy. Wszystko to sprawi, że przyszła mama będzie się lepiej czuła zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Najważniejszym zadaniem fizjoterapii jest w przypadku ciężarnych uwzględnienie ćwiczeń wzmacniających mięśnie, jak i poprawiających krążenie krwi. Najlepiej sprawdzą się masaże, a także ćwiczenia rozciągające i wzmacniające. Doskonałe rezultaty przynosi także gimnastyka w wodzie. Kluczowe są także ćwiczenia oddechowe. Wszystkie z wymienionych zabiegów działają relaksująco i odprężająco, a przede wszystkim zmniejszają dolegliwości bólowe.

Fizjoterapia pozwala kobietom w ciąży odzyskać sprawność, pozbyć się bólu, a przede wszystkim znacznie poprawić komfort psychiczny. Z tego powodu każda przyszła mama powinna rozważyć skorzystanie z odpowiednio dobranych zabiegów.