Zajście w ciążę oznacza zmiany na wielu płaszczyznach. Często wraz z sylwetką zmieniają się poglądy i priorytety. Niemniej dla wielu kobiet to wciąż zmiany w wyglądzie są najbardziej dotkliwe. Utrata formy, pełne kształty czy rosnąca waga sprawiają, że samopoczucie przyszłych matek znacznie się pogarsza. Optymizmem nie napawają też trudności w powrocie do formy sprzed ciąży już po porodzie. Dla zdrowia, ale i lepszego samopoczucia wiele kobiet decyduje się więc na regularne treningi. Jakie są najlepsze dla ciężarnych? Poniżej podpowiadamy, jakie ćwiczenia w ciąży są wskazane, a z których lepiej zrezygnować.
Bezpieczny trening dla ciężarnych – czyli jaki?
Ruch w czasie ciąży jest wskazany, ale pod warunkiem, że przebiega ona prawidłowo, a na ćwiczenia zgodę wyraził lekarz prowadzący. Samodzielnie nie należy podejmować takich decyzji, gdyż to, co z zasady powinno pomagać, może zaszkodzić. Gdy ginekolog da zielone światło, mimo wszystko warto pamiętać o tym, by się nie forsować. Intensywność treningów powinna być nie tylko dostosowana do możliwości, ale i z uwagi na obecny stan znacznie mniejsza niż w czasie treningów sprzed ciąży. Dobrym rozwiązaniem w tym czasie jest nawiązanie współpracy z trenerem personalnym lub zapisanie się na grupowe zajęcia dedykowane kobietom oczekującym dziecka. Takie treningi dla ciężarnych w Katowicach oferuje Studio treningowo-fizjoterapeutyczne Never Average.
Jak powinien wyglądać trening dla kobiet ciężarnych?
Treningi dla ciężarnych powinny bazować na ćwiczeniach, których celem jest wzmocnienie mięśni, a także zniwelowanie dolegliwości bólowych i odciążenie zmęczonego kręgosłupa. W tym czasie warto skupiać się na rozciąganiu oraz ćwiczeniach, które nie obciążają mięśni brzucha i dna miednicy. Ciężarne mogą uprawiać pilates oraz jogę. Świetnie sprawdzą się także ćwiczenia na piłce oraz w wodzie. Po uzyskaniu zgody lekarza można też wykonywać ćwiczenia siłowe z odpowiednio dobranym obciążeniem. W ciąży zdecydowanie odradza się natomiast wszystkich ćwiczeń, które powodują szybkie zmiany tempa. Warto zrezygnować zatem z podskoków, brzuszków, planków i przysiadów z wyskokami. Na takie aktywności przyjdzie czas zdecydowanie późnej.
Najnowsze komentarze