Odcinek szyjny kręgosłupa – co powinieneś wiedzieć?

Strona główna » Odcinek szyjny kręgosłupa – co powinieneś wiedzieć?
chiropractor examines spinal column patient woman medical concept 1024x594 - Odcinek szyjny kręgosłupa - co powinieneś wiedzieć?
Kręgosłup szyjny zbudowany jest z siedmiu kręgów od C1 – C7, odpowiada on za poruszanie głową. Do jego ruchów czynnych zaliczamy : wyprost, zgięcie, rotację oraz zgięcie boczne, ruchy bierne są takie same oprócz zgięcia – nie wykonujemy go ,ponieważ pogłębia patologię krążka międzykręgowego. Odcinek szyjny kręgosłupa narażony jest na różnego rodzaju uszkodzenia, które często są bardzo bolesne i uciążliwe dla pacjenta. Do głównych objawów występujących przy dolegliwościach kręgosłupa szyjnego należą : mrowienie, skurcze, uczucie zimna, sztywność karku czy zawroty głowy.Badanie odcinka szyjnego polega na dokładnym sprawdzeniu zakresów ruchu oraz czucia końcowego. Sprawdzamy wzorzec torebkowy, ograniczenie wszystkich ruchów poza zgięciem oraz wzorzec pozatorebkowy, ograniczenie oraz ból tylko dwóch ruchów. Badamy czy występuje większe ograniczenie w ruchu biernym i czynnym. Przykładowo zawroty głowy i oczopląs mogą wskazywać na zaburzenie związane z uciskiem na tętnicę kręgową. W badaniu odcinka szyjnego możemy wykorzystać testy takie jak – test dystrakcyjny C, test kompresyjny w zgięciu i wyproście, test Valsavy oraz test Dekleyn’a.

Zespół posturalny związany jest z zaburzeniami układu mięśniowego, gdzie w sposób typowy jedne grupy mięśni zostają osłabione, a inne – nadmiernie napięte. Dochodzi do nieprawidłowego ułożenia kręgosłupa oraz często występują objawy podobne do objawów korzeniowych, przyczyna tych zaburzeń nie leży w samym układzie szkieletowym, jak stawy międzykręgowe, czy dyski. Zespół posturalny przeważnie występuje w wieku ok. 40 roku życia, towarzyszy mu ból karku, szyi, spłycenie lordozy szyjnej. Przyczyną może być przykładowo nieprawidłowe położenie głowy podczas pracy. W leczeniu stosuje się fizjoterapię + leki przeciwzapalne, należy również pamiętać o prawidłowych nawykach.

 

Do objawów korzeniowych czyli ucisku na szyjne nerwy rdzeniowe  zaliczamy : nerwy rdzeniowe odchodzące horyzontalnie, krążek międzykręgowy który uciska na korzeń leżący niżej ( krążek C2 uciska na korzeń C3, krążek C6  uciska na korzeń C7 ). Natomiast do objawów rdzeniowych uszkodzenia odcinka szyjnego należą : odruch podeszwowy – babińskiego, chód spastyczny oraz parestezje w dłoniach lub/i stopach. Wskazuje na to tylko centralną przepuklinę uciskającą na rdzeń kręgowy, osteofity rosnące tylko w kierunku tylnym oraz obrzęk rdzenia kręgowego.

Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego, inaczej spondyloartroza, jest chorobą degeneracyjną tkanek wchodzących w skład połączenia kręgów, czyli krążka międzykręgowego (dysku) wraz ze stawami międzywyrostkowymi kręgów szyjnych. Jest to proces naturalny, związany ze zużywaniem się struktur kręgowych organizmu. Przeciążenia szyi prowadzą do przedwczesnego zużycia się jej funkcjonalnych struktur, co powoduje ich dysfunkcję i dolegliwości bólowe.

Do głównych objawów choroby zwyrodnieniowej odcinka szyjnego zaliczamy :

  • Ból szyi od tyłu do czoła
  • Ból szyi promieniujący do kończyny,
  • Nerwobóle i tiki mięśniowe
  • Zaburzenia widzenia
  • Bóle głowy, zawroty, zaburzenia równowagi, szum w uszach czy oczopląs

Głównymi przyczynami  powstawania choroby zwyrodnieniowej są : wiek, praca – z pochyloną głową, oraz siedzący tryb życia.

Postępowanie w przypadku choroby zwyrodnieniowej  – stosuję się gąbkowy kołnierz ortopedyczny, którego zadaniem jest unieruchomienie szyi pacjenta na kilka dni. Ważna jest stabilizacja odcinka szyjnego zapobiegająca nadwyrężeniu połączeń międzykręgowych. Stosuję się również leki farmakologiczne – przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz zmniejszające napięcie mięśniowe. Skuteczne jest również leczenie ciepłem, ćwiczenia izometryczne, które polegają na napinaniu i rozluźnianiu mięśni naprzemiennie. Bardzo ważne jest, aby utrzymać prawidłową postawę ciała szczególnie podczas leżenia.