JAKIE ZABIEGI FIZJOTERAPII POLECANE SĄ DLA DZIECI?

Strona główna » JAKIE ZABIEGI FIZJOTERAPII POLECANE SĄ DLA DZIECI?
Happy girl during corrective gymnastics

Dzieci, tak samo jak dorośli mogą potrzebować wsparcia fizjoterapeuty. Można uznać nawet, że potrzebują jej niekiedy bardziej przez nakładające się na siebie codzienne obciążenie np. przeciążonymi tornistrami i normalnymi dolegliwości okresu wzrostu. Elementy te mogą skutkować wadami postawy i bólem. Warto więc zatroszczyć się o szkielet dziecka na tyle wcześnie, by ewentualne dolegliwości nie przeszły z dzieckiem do późniejszych okresów rozwojowych. Nieleczone zaburzenia postawy mogą w dorosłym życiu prowadzić bowiem do poważnych dolegliwości, skutecznie utrudniających codzienne funkcjonowanie.

W pierwszej fazie diagnostyki i wywiadu, po konsultacji ze specjalistą należy określić, czy pomoc opiewać powinna na opiekę rehabilitacyjną czy doraźnych zabiegów fizjoterapeutycznych. Warto zaznaczyć jednak, że w wielu przypadkach, biorąc pod uwagę, że dziecięce ciała są w nieustannym procesie wzrostu wystarczającym rozwiązaniem mogą być odpowiednio dobrane, nietrudne ćwiczenia na zajęciach korekcyjnych dla dzieci. Po dokładnym zaprezentowaniu owych ćwiczeń przez fizjoterapeutę dziecko będzie mogło wykonywać je samodzielnie. Warto jednak, by plan ćwiczeniowy ułożyli specjaliści, którzy będą czuwać nad całym procesem, kontrolując poprawność wykonywanych ćwiczeń. Jest to bardzo ważne, gdyż nieodpowiednio wykonywane mogą prowadzić do pogorszenia stanu dziecka.

Jakie ćwiczenia prowadzone przez fizjoterapeutę odpowiednie są dla dzieci?

Poza masażami odciążającymi doraźnie mięśnie szczególnie poleca się dla dzieci ćwiczenia rozciągające i takie, które korygują nabyte, nieprawidłowe ułożenie stawów i kręgów. Do takich ćwiczeń zaliczyć można m.in. plank przodem i bokiem, ćwiczenia rozciągające mięsień udowy i łydki oraz wszelkiego rodzaju aktywności, które poszerzają zasięg mięśni grzbietu, barków, szyi i nóg. Co ciekawe, niekojarzone ze sobą bezpośrednio fizjoterapia i joga mają ze sobą wiele wspólnego i warto wzbogacić zajęcia korekcyjne dla dzieci w elementy prostych pozycji wykorzystywanych w jodze.