Jak przygotować się do fizjoterapii?

Strona główna » Jak przygotować się do fizjoterapii?
fizjoterapia

Pierwsza wizyta w gabinecie fizjoterapeuty może budzić wiele pytań. Czy będzie podobna do spotkania u lekarza, czy może do pobytu w spa? Aby zminimalizować uczucie niepewności i związany z nim stres, podpowiadamy, w jaki sposób przygotować się do fizjoterapii.

Co warto wiedzieć przed wizytą u fizjoterapeuty?

Ból i problemy z poruszaniem, dolegliwości związane z chorobami neurologicznymi czy kardiologicznym, ale też wady postawy skłaniają do poszukania pomocy u fizjoterapeuty. Wizytę u fizjoterapeuty powinny rozważyć osoby przygotowujące się do zawodów sportowych i intensywnie trenujące. Fizjoterapia należy do nauk medycznych i wykorzystuje ruch oraz zabiegi fizykalne, aby przywrócić maksymalną sprawność i siłę ruchową. Pomaga też wypracować właściwy wzorzec ruchu oraz skorygować wady postawy.

Pierwsza wizyta w gabinecie fizjoterapeutycznym odbywa się po wcześniejszej rejestracji. Warto zadbać o wygodny strój, aby fizjoterapeuta mógł ocenić funkcjonowanie narządu ruchu oraz poddać go zabiegom. Istotne jest też przedstawienie dokumentacji medycznej, czyli wyników badań USG, RTG, MRI, TK itp. Jeśli Państwo nie posiadają tego typu zaświadczeń, to nie wymagamy ich przed pierwszą wizytą.

Jak wygląda pierwsza wizyta w gabinecie fizjoterapeutycznym?

Pierwsze spotkanie fizjoterapeuta rozpocznie od szczegółowego wywiadu na temat dolegliwości. Zapyta o okoliczności pojawienia się schorzenia i poprosi o dokładne opisanie objawów, określenie siły bólu, kiedy narasta. Będą też potrzebne informacje o dotychczasowym postępowaniu i leczeniu. Następnie fizjoterapeuta przeprowadzi badanie czynnościowe. Obejrzy narząd ruchu, sprawdzi zakres jego ruchomości i ustali, w którym momencie pacjent odczuwa ból. Dzięki temu specjalista zaplanuje terapię oraz ustali harmonogram zabiegów fizjoterapeutycznych. Podczas tej wizyty zostaną wykonane pierwsze zabiegi. Mogą się Państwo spodziewać masażu leczniczego, terapii manualnej, terapii punktów spustowych czy poizometrycznej relaksacji mięśni. Wiele korzyści zapewnia terapia kinesiotapingu, czyli plastrowanie dynamiczne skuteczne w przywracaniu sprawności po kontuzjach, stanach pooperacyjnych, ale też chroniące przed urazami związanymi z intensywnym treningiem. Systematyczna terapia pozwoli zapomnieć o bólu i cieszyć się aktywnością fizyczną.