BIEGANIE DLA POCZĄT...
 

BIEGANIE DLA POCZĄTKUJĄCYCH  

  RSS

(@dominik)
Użytkownik
Dołączył: 1 rok temu
Posty: 1
27/07/2018 10:19 am  

Jeśli zaczynasz przygodę ze sportem, w tym przypadku z bieganiem to powinieneś zwrócić uwagę na kilka zagadnień:

  1. DYSTANS 
  2. OBUWIE 
  3. TECHNIKA 
  4. RYTM BIEGOWY

Rozwińmy zatem każde z nich.

 

DYSTANS

Wychodząc na pierwsze treningi nie zakładaj sobie przebiegnięcia jak największej odległości, bo prawie ma pewno zrazisz się bardzo szybko. Stosuj technikę małych kroczków-nie musi być to koniecznie dystans, np: 2 km, ale może to być  czas biegu, np: 20 min. Ważne żebyś biegał regularnie.

 

OBUWIE

Nawet najdroższe buty biegowe nie pobiegną za Ciebie. Pewien Australijczyk wygrał ultra-maraton biegnąc w gumiakach (taka ciekawostka). Na sam  początek kup buty, które będą dla Ciebie wygodne na tym krótkim dystansie. Podstawowa rzecz to: dobra amortyzacja i trzymanie stopy. W późniejszym etapie, gdy Twoja wytrzymałość i wydolność wzrośnie można szukać obuwia dobranego idealnie pod Ciebie samego.

 

TECHNIKA

Początkowo skup się na odpowiedniej technice biegu, a wiec: stawianiu stopy, pracy rąk czy odpowiedniej postawie. Biegaj luźno! Jeśli po biegu odczuwasz bóle, np: w plecach to znaczy że coś jest nie tak z technika, coś należy poprawić. Odpowiednia technika biegu sprawi, że mniej się będziesz męczył, oraz że będziesz biegał efektywniej. 

 

RYTM BIEGOWY

Najprościej mówiąc jest to staranie się utrzymać jednego tępa na całym dystansie biegowym (np: 5 min/1 km). Staraj się wyczuć swój rytm...nie szarp, jeśli czujesz zmęczenie zwolnij, ale biegnij dalej. Ze swojego doświadczenia wiem ze bieganie z muzyką rozprasza nas i wpływa na nasz rytm biegowy, czyli: muzyka żywsza sprawia że przyśpieszamy, wolniejsza że zwalniamy (rytm biegu dostosowany do rytmu muzyki).

 

To taki krótki wstęp, oczywiście można się tutaj rozwodzić nad wieloma rzeczami takimi jak odżywianie, nawadnianie czy bieganie ze sprzętem monitorującym-to opisze później.

 

 

Czegoś zabrakło? Brakuje Ci informacji na ważny dla Ciebie temat? Daj znać co by Cię interesowało w następnym materiale.

 

Pozdrawiam 

Dominik Balcer

This topic was modified 1 rok temu 2 times by Never Average

Cytat
(@cloe_06)
Nowy Użytkownik Registered
Dołączył: 1 rok temu
Posty: 3
27/07/2018 1:25 pm  

Świetny wpis ?  ? 

Czekamy na kolejne.

 

Pozdrawiam  ? 


Never Average polubić
OdpowiedzCytat
Share: