Project Description

Zdrowe jelita – na co wpływa mikroflora jelitowa?

Zapewne każdy słyszał, o bakteriach zamieszkujących nasze jelita, dzielą się na te pożyteczne oraz takie które nie do końca są pożądane. Jednak wiele osób nie ma pojęcia jak ważna rolę spełniają w naszym organizmie oraz w jakich procesach biorą udział.
Mikroflora jelitowa kształtuje się już w czasie porodu, kiedy to noworodek wychodzi przez drogi rodne matki. Jest to bardzo ważny moment dla rozwoju dziecka gdyż zasiedla swoje jelita pożytecznymi bakteriami, dlatego tak wiele problemów może sprawić poród przy użyciu cesarskiego cięcia, gdyż ten etap zostaje pominięty. Proces zasiedlania jelit u dziecka jest kontynuowany kiedy to matka karmi go piersią, gdyż wraz z mlekiem matki zostają dostarczane żywe kultury bakterii. Jednym z najistotniejszych zadań mikroflory jest stymulacja układu odpornościowego, prawidłowo funkcjonująca chroni przed infekcjami górnych dróg oddechowych, zmniejsza predyspozycje do alergii czy chorób autoimmunologicznych. Wpływa również na prawidłowe trawienie, a częste zaparcia, biegunki czy też inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą wskazywać na zaburzenia w jej funkcjonowaniu.
Ograniczone wchłanianie substancji odżywczych może być przyczyną niedoborów pomimo tego, że jemy właściwie. Wpływa na syntezę witamin z grupy B o oraz K, zmniejsza stres oksydacyjny w naszym organizmie redukując liczbę wolnych rodników. Ma istotne znaczenie w przypadku zespołu nieszczelnego jelita. Każdy z nas pewnie doświadczył bólu brzucha lub innych nie przyjemnych dolegliwości w sytuacjach stresowych. Dzieje się tak bowiem jelita są połączone z mózgiem za pośrednictwem nerwu błędnego, wpływają one na nasz nastrój, a zaburzona flora może być przyczyną zespołu chronicznego zmęczenia – pomimo tego, że się wysypiamy ciągle brakuje nam motywacji, odczuwamy niechęć do podejmowania aktywności fizycznej. Lista korzyści jakie niosą za sobą prawidłowo funkcjonujące jelita jest bardzo długa, dlatego należy poświęcić im szczególną uwagę.

Trener Andrzej Kucharczyk