Napoje Izotoniczne

Wybierając napój potreningowy, często stajemy przed wyborem: wybrać wodę, czy napój izotoniczny? Aby podjąć decyzje, najpierw zastanówmy się co to jest napój izotoniczny.

Napoje izotoniczne to napoje mające na celu wyrównanie poziomu wody i elektrolitów wydalanych z organizmu w procesie wydzielania potu, a także uzupełnienie witamin i soli mineralnych oraz w niewielkim stopniu węglowodanów spalanych podczas wysiłku fizycznego. Ponadto powinny mieć osmolarność, czyli gęstość na poziomie naszych płynów ustrojowych, np: krwi.

Izotoniki spotykane w sklepach często zawierają: aspartam, acesulfam k czy fenyloalaniny. O szkodliwości tych substancji, wspominaliśmy przy okazji omówienia napojów typu „light”.

Polecamy przed wcześniejszym zakupem, zaznajomić się ze składem danego izotoniku. Preferujemy napoje, które zawierają naturalne składniki. Jeśli, w sklepach w naszym otoczeniu nie jesteśmy w stanie takiego otrzymać, zachęcamy do zrobienia sobie izotoniku samemu w domu. Krótki poradnik znajdziecie w naszym kąciku kulinarnym.

Leave A Comment

Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
YouTube
YouTube
Instagram