Napoje energetyczne

Wszelkim napojom tego typu mówimy stanowcze NIE. Dlaczego?

  1. Picie energetyków, może powodować odczucie stresu. Jak dobrze wiemy stres nie jest niczym pożądanym, a wręcz przeciwnie. Nadmiar stresu bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie.
  2. Przy początkach spożywania napojów energetyzujących, spożywanie ich w godzinach popołudniowych może skutkować problemami ze snem. Natomiast, jeśli tych napojów będziemy pili więcej niż jeden dziennie, to z czasem problemy ustaną. Nasz organizm przyzwyczai się do nowej substancji i nie będzie jej traktował jako pobudzenie.
  3. Wzrost stresu połączony z brakiem snu może prowadzić do HIPOADRENI (wyczerpanie nadnerczy). Wyczerpanie nadnerczy powoduje stres, więc można stwierdzić, że jest to „błędne koło”. Nasze zdrowie znajduje się w tedy na równi pochyłej, co przyczynia się do pogorszenia stanu naszego samopoczucia. Może dojść np. do zawału serca. Innymi słowy-sami siebie sprowadzamy na złą drogę.
  4. Ogromne ilości cukru w każdym energetyku niekorzystnie wpływają na nasz organizm.
  5. Kofeina zawarta w napojach energetycznych, można powiedzieć jest „legalnym narkotykiem”. Możemy przeczytać wiele publikacji na temat przypadków, w których to po odstawieniu energetyków mieliśmy do czynienia z „syndromem odstawienia”- silne rozdrażnienie, problemy z koncentracją, czy ogromna chęć napicia się znów tego napoju.
  6. Słodziki zawarte w tego typu napojach to często już bardzo dobrze nam znane: aspartam i acesulfam k. Zajmowaliśmy się tymi substancjami w poprzednich artykułach. Zapraszamy do zaznajomienia się z nimi, kto jeszcze tego nie zrobił.
  7. Sztuczne barwniki i dodatki to kolejna rzecz obficie występująca w napojach pobudzających. A wiemy: co sztuczne nie jest dla nas wskazane. Jako NEVER AVERAGE , popieramy wszystko co naturalne bo w końcu my – ludzie, sami jesteśmy z natury.
  8. Regularne wypijanie energetyków, jest bardzo szkodliwe dla naszych narządów wewnętrznych. Najbardziej szkodzimy swojej wątrobie, trzustce, żołądkowi czy jelitom.
  9. Częste przyjmowanie tego typu napoju, może spowodować przedawkowanie witamin z grupy B.
  10. Nie sposób nie wspomnieć o cenie. Najtańsze energetyki można nabyć za 1 zł, a te droższe bardziej „renomowane” 4-5 zł. Przy częstszym spożywaniu mogą uzależniać, co finansowo w skali miesiąca jest już wcale nie małym wydatkiem.

Podsumowując: napój energetyczny daje tylko chwilowy „zastrzyk energii”, im więcej go spożywamy tym słabiej na nas działa. Nasz organizm się na niego zwyczajnie uodparnia. W chwilach zmęczenia bardziej wskazane jest wyjście na spacer, aby zażyć świeżego powietrza i „zażyć” trochę ruchu. Ruch spowoduje, że szybciej się dotlenimy, a co za tym idzie będziemy ożywieni jak po wypiciu energetyka, a przy tym o wiele zdrowsi. A więc bardziej zachęcamy Was do zdrowego trybu życia, niż do sięgania po różnego rodzaju specyfiki szkodzące naszemu zdrowiu, a na pewno lepiej na tym wyjdziecie.

Leave A Comment

Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
YouTube
YouTube
Instagram