Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Plusy oraz minusy biegania podczas przygotowania się do maratonu i biegów wytrzymałościowych.

Plusy oraz minusy biegania podczas przygotowania się do maratonu i biegów wytrzymałościowych.

ZALETY:
1. Pokonanie stresu – zacznij biegać, wyrzuć swoje złe emocje oraz to co Cię męczy. Możesz podczas treningu zastanowić się nad pewnymi sprawami, ze spokojną głową przeanalizować sytuację i wyciągnąć odpowiednie wnioski. Dodatkowo rozładujesz emocje, które siedzą w Twoim organizmie, nie będziesz się martwić.

2. Lepsze krążenie – Twoja krew zacznie szybciej krążyć, tkanki, mięśnie, serce, nerki i inne narządy będą lepiej ukrwione oraz dotlenione. Spowoduje to lepsze samopoczucie, a dodatkowo lepszą pracę Twojego organizmu, który musi się zmagać z codzienną rzeczywistością.

3. Dobra sylwetka – codzienne bądź regularne ćwiczenia dadzą Ci gwarancję dobrej sylwetki, Twoje ciało wróci do formy, a Ty znowu zgubisz zbędne kilogramy, poczujesz się lżej, będziesz mógł przenosić góry. Dodatkowo będziesz dobrze wyglądać,  Twój organizm nie będzie narażony na ryzyko chorób cywilizacyjnych.

4. Nabierzesz pewności siebie – bieganie wyzwoli w Tobie pokłady pozytywnej energii co sprawi,że podczas rozmów, kontaktów z ludźmi będziesz bardziej pewny siebie. Poza tym biegacze są przyjaźni oraz chętni do zawierania nowych znajomości, swoboda kontaktu dodatkowo pozwoli czuć się pewniej oraz lepiej kontaktować się z innymi.

5. Osiągnięcie celu – gdy postawisz sobie cel do którego będziesz dążyć na przykład chcę schudnąć 10kg albo pobiegnę 40min na 10km, to gdy osiągniesz szczyt poczujesz dodatkowy przypływ energii. Będziesz szczęśliwy i zadowolony z tego, że zrobiłeś to o czym tak bardzo marzyłeś. Ale pamiętaj nie spoczywaj na laurach! Więc gdy osiągniesz swój cel wyznacz sobie nowy tak, aby dalej mieć motywację do dalszej pracy.

WADY:

1. Bieganie może źle wpływać na stawy, szczególnie na kolana i kostki, a także powodować bóle dolnych odcinków kręgosłupa. Co prawda nowsze badania wykazują, że negatywny wpływ biegania na zdrowe stawy nie jest tak wielki jak dotąd sądzono. Nie można jednak lekceważyć faktu, że biegnąc wywieramy nacisk na stawy z siłą nawet czterokrotnie większą od naszej masy ciała, co może być niebezpieczne dla osób z uszkodzeniami czy chorobami stawów, jak również tych z dużą nadwagą lub otyłością. Wówczas zaleca się szczególną ostrożność lub wybór innej dyscypliny przykładowo pływania do czasu zrzucenia nadmiaru kilogramów.

2. Na podstawie badań przeprowadzonych w Austrii udowodniono, że bardzo intensywne bieganie może osłabiać układ odpornościowy, ale dotyczy to trenujących po sześć godzin dziennie. Osoby biegające rekreacyjnie nie mają się czego obawiać.

3. W przypadku osób cierpiących na problemy społeczne, bieganie jako aktywność indywidualna może prowadzić do poczucia nadmiernej izolacji i braku możliwości otrzymania wsparcia od współćwiczących. W przypadku osób z zaburzeniami odżywiania bieganie może być traktowane jak metoda odchudzania i prowadzić do nadmiernego wyniszczenia organizmu, co ma bardzo niebezpieczne następstwa. U osób bardzo ambitnych, chcących za wszelką cenę wygrywać, bieganie może stać się źródłem dodatkowego stresu i frustracji. Ten rodzaj aktywności może również okazać się zwyczajnie nudny. Pomóc mogą tu częste zmiany trasy, słuchanie muzyki w trakcie treningu lub bieganie z kimś znajomym.

4. Osoby nie przyzwyczajone do aktywności fizycznej mogą nadmiernie obciążyć serce i układ krwionośny, co w skrajnym przypadku może doprowadzić nawet do zawału. Osoby, które mają  problemy z krążeniem przed rozpoczęciem treningów powinny skonsultować się z kardiologiem. Może on zalecić nie przekraczane określonej ilości uderzeń serca na minutę lub zaproponować na początek mniej forsujące ćwiczenia aby przygotować organizm do treningów.

5. Biegacze muszą zmagać się z pogodą, szczególnie dokuczliwe są deszcze i mrozy. Odpowiednia odzież może częściowo rozwiązać problem, podobnie jak czasowe treningi na hali lub przy użyciu bieżni jednak wymaga to zwykle nakładów pieniężnych podczas, gdy po dworze można biegać za darmo.

Część informacji zaczerpnięta ze źródeł:
http://www.wbiegu24.pl http://zdrowaja.pl

Trener Krzysztof Studnicki