czyli plastrowanie dynamiczne to jedna z metod terapeutycznych, która polega na oklejaniu plastrami o specjalnej strukturze wybranych fragmentów ciała. Plaster Kinezjotape nie ogranicza ruchów, jest rozciągliwy tylko na długość i nie zawiera żadnych leków ani substancji czynnych, umożliwia przepływ powietrza oraz jest wodoodporny.
Jest to metoda działająca 24h/dobę, wspomaga pracę fizjoterapeuty, masażysty lub wysiłku. Zwykle do oklejania wykorzystuję się kształty „Y”, „I”, „X”, „wachlarz” lub „sieć”. Z metody plastrowania dynamicznego korzystają głównie fizjoterapeuci, lekarze, trenerzy czy kosmetolodzy. Metoda zyskuje coraz większą popularność nie tylko w śród sportowców, ale również w rehabilitacji, jako metoda uzupełniająca leczenie. Terapia kinesiotapingu wykorzystuje stymulację poprzez mechaniczne drażnienie receptorów skóry w celu oddziaływania na organizm.
Aplikacje pozwalają na zachowanie pełnego bezbolesnego zakresu ruchu, normalizację napięcia mięśniowego, aktywowanie mięśni, zmniejszenie bólu, likwidację obrzęków limfatycznych, korekcję niewłaściwie ułożonych stawów, poprawiają mikrokrążenie w obrębie uszkodzonych tkanek.
Ogólne zastosowanie taśm:
- stany pourazowe mięśni i stawów
- zespoły bólowe kręgosłupa
- wady postawy
- skręcenia, stłuczenia, zwichnięcia
- działanie przeciwbólowe
- zwiększenie/ogranicznie zakresu ruchu
- stany przeciążeniowe mięśni
- stymulacja mięśni
- u sportowców w celu zmniejszenia ryzyka kontuzji
Przeciwskazania:
- złośliwe formy nowotworu
- cukrzyca
- ostre infekcje
- stany zapalne w obszarze aplikacji
- tętniaki
- żylaki
- zakrzepice
- tatuaże do 4 tygodnia
Zalety metody Kinezjotape:
- komfort noszenia plastrów
- bezinwazyjna metoda pobudzająca procesy regeneracyjne organizmu
- ogranicza ilośc kontuzji u sportowców
- działa w stanie spoczynku jak i aktywności fizycznej 24h/dobę
- rzadki odczyn alergiczny
- długi okres użytkowania