Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

NAPOJE LIGHT – WARTO?

NAPOJE LIGHT – WARTO?

Z punktu widzenia naszego zdrowia, najbardziej polecamy produkty słodzone: STEWIĄ, ERYTRYTOLEM oraz KSYLITOLEM. Są to produkty pochodzenia roślinnego, a więc naturalne. Według badań nie mają negatywnego wpływu na zdrowie człowieka, a wręcz przeciwnie. Dzięki swoim właściwościom są idealnymi odpowiednikami sacharozy dla cukrzyków itp. Nadają one produktom słodki smak, bez dodawania cukru.

Napoje, które stanowczo odradzamy to oczywiście te wszelkiego rodzaju o oznaczeniach „light”. Zastanówmy się więc nad tym, jak to się dzieje, że napój, który w swoim składzie nie zawiera cukru smakuje wręcz identycznie, jak ten z dodatkiem cukru. Efekt ten powstaje dzięki dodaniu dwóch bardzo trujących substancji, którymi są: ASPARTAM i ACESULFAM K. Według WHO, czy innych organizacji zajmujących się zdrowiem ASPARTAM nie jest rakotwórczy, ani tez nie szkodzi zdrowiu. Są wzmianki, że może powodować bóle głowy czy bezpłodność. Wszystko zależy od tego jaką publikacje przeczytamy. Inaczej sprawa ma się z ACESULFAM K. Po testach na zwierzętach stwierdzono, że związek ten jest rakotwórczy. Do tego wymienia się tutaj jego wpływ na: uszkodzenie DNA, powoduje nadpobudliwość, oraz problemy z układem oddechowym. Te dwa związki ze względu na swoje możliwości słodzące są często polecane osobom z cukrzycą. Ale czy coś sztucznego może być dla nas zdrowe? Jesteśmy zdania, żeby iść w naturalne substancje i naturalne słodziki .

Nie można jednak popadać w skrajności. Nie rodzaj, a ilość tworzy substancje toksyczną. Wypicie puszki napoju „light” nie spowoduje u nas odczuwalnego pogorszenia stanu zdrowia, jednakże spożywanie w większych ilościach może się z czasem odbić na naszym zdrowiu.

Przytaczając publikacje naukowe, ACESULFAM K jest w całości wydalany z naszego ciała wraz z moczem. Natomiast ASPARTAM jest rozkładany na FENELOALANINE, która jest przeciwwskazaniem dla osób z FENYLOKETONURIĄ. Tym osobom szczególnie odradzamy picie napojów zawierających ten związek. Oczywiście każdemu z Was zwracamy uwagę na negatywny wpływ nienaturalnych związków dodawanych do napojów. Liczymy że dokonacie odpowiednich wyborów dla siebie samych.

Trener Adrian Sajdak

LINK DO FILMU NA YOUTUBE:

https://www.youtube.com/watch?v=vLzzO5DXKT0