Cukier – uzależenienie XXI wieku

Cukier to trzeci produkt pod względem ilości i szybkości uzależnień na świecie ludzi dorosłych oraz przede wszystkim dzieci. To duży problem, z którym wiele osób nie potrafi sobie poradzić. Pierwsze dwa miejsca w tym zestawieniu zajmują alkohol oraz papierosy.

Czym jest cukier?
Cukier spożywczy produkowany jest z trzciny cukrowej lub buraków cukrowych. Trzcina cukrowa zawiera 14% pierwiastków śladowych, minerałów i witamin.

Cukier dostępny w sklepach jest bardzo mocno oczyszczony, czyli rafinowany a co się z tym wiąże pozbawiony wszystkich substancji odżywczych. Cukier biały rafinowany dostarcza organizmowi jedynie pustych kalorii. Energia dostarczana jest bardzo szybko, ale na bardzo krótki okres czasu.
Cukier ma jeden z najwyższych indeksów glikemicznych. Oznacza to, że po spożyciu np. czekolady szybko wzrasta stężenie glukozy we krwi i trzustka zostaje gwałtownie pobudzona do pracy. Jednak stężenie glukozy pochodzącej z białego cukru szybko spada, co może spowodować hipoglikemię ( niedocukrzenie organizmu ).

Trener Krzysztof Studnicki


W kolejnym artykule z tej serii: w jakich produkatach występuje cukier i jak go zastąpić.

Śledź Nas na bieżąco!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *